Industrial bathroom cabinet above washing machine - Elevate
5
Description
Industrial bathroom cabinet / extension over washing machine, custom made - Elevate
Loft style bathroom cabinet. Modern cabinet with a special design, which allows you to place it above the washing machine or toilet. The piece of furniture perfectly combines both the practical aspects of a bathroom cabinet and the advantages of industrial style. It is a very useful equipment of modern interiors. It is an ideal solution in bathrooms and laundry rooms of small space. The cabinet is equipped with 2 shelves, which will allow you to conveniently store detergents, and at the same time maintain order and cleanliness.
The possibility of adjusting the dimensions of the cabinet to your needs will allow you to use every centimeter, even in a small room. Industrial bathroom cabinet Elevate is a perfect solution for a stylish bathroom, laundry room or utility room in a modern style.
Standard dimensions: H: 180 cm, L: 70 cm, W: 30 cm
Need other dimensions? Write to us: biuro@oneloft.pl or Whatsapp: +48722335445 - we will prepare an individual quote.
It is a perfect combination of craftsmanship, brand and attractive price.
Steel frame: Cabinet's frame is made of powder coated steel, with precision profiles with dimensions of 30 x 30 mm. Thanks to the manual removal of the so-called seams, the frame is devoid of visible joints and impresses with precision and diligence. As standard, the frame is available in black or white, it is possible to change the color to any color according to the RAL template.
Top The cabinet top is made of high-quality Swiss Krono furniture board, which perfectly reflects the natural beauty of wood and its structure. It is easy to keep clean, resistant to temperature and discoloration caused by sunlight. As standard, it is offered in the colors of Ancient Oak or Black, also available in other colors.
Adjust the size and color of the shelf to your needs!
We present the selection of furniture in standard sizes, you can change them! Choose the color of the top, the color of the frame, and even the dimensions with an accuracy of one centimeter! You have a chance to create a unique piece of furniture to order, not available in other stores.
Write to us: biuro@oneloft.pl or Whatsapp: +48722335445 - we will prepare an individual quote.
We also encourage you to send us your own projects, our studio is open to take individual orders.
Design your dream piece of furniture with us!
Maintaining
To remove dirt, simply wipe the countertop with a dry or damp cloth, any larger dirt can be wiped with a cloth soaked in water and washing-up liquid. Note: the use of aggressive cleaning agents such as solvents or rinse aid may damage the worktop.
Available top colors
Technical data
| Standard Dimensions | H: 180 cm, L: 70 cm, W: 30 cm |
| Top color (standard) | Ancient Oak or Black |
| Top thickness (standard) | 18 mm |
| Frame color (standard) | Black or white |
| Profile (frame) size | 30 x 30 mm |
| The thickness of the wood-like shelf | 18 mm |
| Upper shelf height (it's upper edge) | 170 cm |
| Lower shelf height (it's upper edge) | 140 cm |
| Weight | 25 kg |
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
Product reviews (0)

















































All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.