Industrial bathroom cabinet above washing machine - Elevate Max
5
Description
Industrial bathroom cabinet / extension over washing machine, custom made - Elevate Max
Bathroom cabinet over the washing machine in loft style. Modern cabinet with a special design that allows it to be placed over a washing machine or toilet. A higher version of the Elevate cabinet, with an additional shelf. This piece of furniture perfectly combines both practical aspects of a bathroom cabinet and visual advantages of the industrial style. It is an ideal solution especially in bathrooms and laundry rooms with small space. It is a perfect way to store the most necessary things in a loft style bathroom or to furnish modern interiors. The cabinet is equipped with 3 shelves, which will allow you to conveniently store detergents, while maintaining order and cleanliness.
The possibility of adjusting the dimensions of the cabinet to your needs will allow you to use every centimeter, even in a small room. Industrial bathroom cabinet Elevate is a perfect solution for a stylish bathroom, laundry room or utility room in a modern style.
Standard dimensions: H: 185 cm, L: 70 cm, W: 30 cm
Need other dimensions? Email us at biuro@oneloft.pl - we will prepare an individual calculation.
It is a perfect combination of craftsmanship, brand and attractive price.
Steel frame: Cabinet's frame is made of powder coated steel, with precision profiles with dimensions of 30 x 30 mm. Thanks to the manual removal of the so-called seams, the frame is devoid of visible joints and impresses with precision and diligence. As standard, the frame is available in black or white, it is possible to change the color to any color according to the RAL template.
Top The cabinet top is made of high-quality Swiss Krono furniture board, which perfectly reflects the natural beauty of wood and its structure. It is easy to keep clean, resistant to temperature and discoloration caused by sunlight. As standard, it is offered in the colors of Ancient Oak or Black, also available in other colors.
Adjust the size and color of the shelf to your needs!
Are you looking for a piece of furniture with specific dimensions? Use our Selection Menu! Next to each of our products, on the right side, there is the Selection Menu.
We present the selection of furniture in standard sizes, you can change them! Choose the color of the top, the color of the frame, and even the dimensions with an accuracy of one centimeter! You have a chance to create a unique piece of furniture to order, not available in other stores.
We also encourage you to send us your own projects, our studio is open to take individual orders.
Design your dream piece of furniture with us!
Maintaining
To remove dirt, simply wipe the countertop with a dry or damp cloth, any larger dirt can be wiped with a cloth soaked in water and washing-up liquid. Note: the use of aggressive cleaning agents such as solvents or rinse aid may damage the worktop.
Available top colors
Technical data
| Standard Dimensions | H: 185 cm, L: 70 cm, W: 30 cm |
| Top color (standard) | Ancient Oak or Black |
| Top thickness (standard) | 18 mm |
| Frame color (standard) | Black or white |
| Profile (frame) size | 30 x 30 mm |
| The thickness of the wood-like shelf | 18 mm |
| Upper shelf height (it's upper edge) | 175 cm |
| Middle shelf height (it's upper edge) | 155 cm |
| Lower shelf height (it's upper edge) | 135 cm |
| Weight | 30 kg |
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
Product reviews (0)

















































All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.