Industrial bathroom cabinet above washing machine - Option
4.5
Description
Industrial bathroom cabinet / extension over washing machine, custom made - Option
Loft bathroom cabinet with an original look. It was made in such a way as to be easily and comfortably placed over a washing machine or a toilet. The furniture combines functionality and minimalism, which are the most important features of the industrial style. The unusual design of the cabinet is eye-catching, adding a fresh character to the interior. Shelves allow you to organize the bathroom space in a thoughtful way, providing additional storage space.
The ability to adjust the dimensions of the cabinet to your needs will allow you to use every centimeter, even in a small room. The Option bathroom cabinet will fit perfectly in bathrooms, laundry rooms, or utility rooms, adding a modern look to them.
Standard dimensions: H: 180 cm, L: 70 cm, W: 65 cm
Need other dimensions? Email us at biuro@oneloft.pl - we will prepare an individual calculation.
It is a perfect combination of craftsmanship, brand and attractive price.
Steel frame: Cabinet's frame is made of powder coated steel, with precision profiles with dimensions of 30 x 30 mm. Thanks to the manual removal of the so-called seams, the frame is devoid of visible joints and impresses with precision and diligence. As standard, the frame is available in black or white, it is possible to change the color to any color according to the RAL template.
Top The cabinet top is made of high-quality Swiss Krono furniture board, which perfectly reflects the natural beauty of wood and its structure. It is easy to keep clean, resistant to temperature and discoloration caused by sunlight. As standard, it is offered in the colors of Ancient Oak or Black, also available in other colors.
Adjust the size and color of the shelf to your needs!
Are you looking for a piece of furniture with specific dimensions? Use our Selection Menu! Next to each of our products, on the right side, there is the Selection Menu.
We present the selection of furniture in standard sizes, you can change them! Choose the color of the top, the color of the frame, and even the dimensions with an accuracy of one centimeter! You have a chance to create a unique piece of furniture to order, not available in other stores.
We also encourage you to send us your own projects, our studio is open to take individual orders.
Design your dream piece of furniture with us!
Maintaining
To remove dirt, simply wipe the countertop with a dry or damp cloth, any larger dirt can be wiped with a cloth soaked in water and washing-up liquid. Note: the use of aggressive cleaning agents such as solvents or rinse aid may damage the worktop.
Available top colors
Technical data
| Standard Dimensions | H: 180 cm, L: 70 cm, W: 65 cm |
| Top color (standard) | Ancient Oak or Black |
| Top thickness (standard) | 36 mm |
| Frame color (standard) | Black or white |
| Profile (frame) size | 30 x 30 mm |
| The thickness of the wood-like shelf | 36 mm |
| Upper shelf height (it's upper edge) | 170 cm |
| Lower shelf height (it's upper edge) | 135 cm |
| Weight | 40 kg |
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
Product reviews (0)

















































All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.